Zmiana strony WWW – jak nie utracić wypracowanych efektów?

Zmiana strony www jest ważnym elementem dla biznesu i ma wpływ na SEO. Niezaplanowane działania mogą dać negatywne efekty, których każdy przedsiębiorca pragnie uniknąć. Przyjrzyjmy się temu, dlaczego dochodzi do zmiany strony internetowej i jak prawidłowo przeprowadzić ten proces. Dzięki temu unikniemy błędów w razie konieczności wdrożenia zmian. Jaki wpływ na SEO ma zmiana strony internetowej? O czym warto wiedzieć? Kiedy zachodzi konieczność zmiany strony WWW na nową?

Zmiana strony WWW – najczęstsze powody

Okazuje się, że istnieje wiele powodów, które mogą wiązać się z koniecznością zmiany strony. Może to dotyczyć kilku problemów, które pragniemy rozwiązać. Najczęściej strona WWW jest zmieniana w następujących sytuacjach:

  • Problemy z SEO  – miana strony może odnosić się do problemów z SEO, który jest jednym z kanałów dotarcia do odbiorców. Strona powinna walczyć o najwyższe pozycje w wyszukiwarce, dlatego tak ważna jest jej budowa. W przypadku braku możliwości usprawnienia ustawień SEO konieczne jest przygotowanie nowej strony WWW.
  • Odświeżenie wyglądu strony – na każdym kroku zmieniają się trendy w projektowaniu stron internetowych. Firmy najczęściej decydują się na stworzenie nowej strony raz na kilka lat. Faktem jest, że profesjonalna strona WWW powinna bazować na ewolucji. Brak dopasowania się do trendów może doprowadzić do spadku ruchu na stronie.
  • Szybkość ładowania strony WWW – to ważna kwestia, która wiąże się z pozyskiwaniem odbiorców. Strona powinna działać szybko, co daje nam większe szanse na to, że klient z chęcią skorzysta z naszej oferty.
  • Zmiany w biznesie – cele biznesowe na różnych etapach działania mogą być różnorodne.
  • Zmiana systemu CMS – nie jest to częste zjawisko, jednak także występuje w wielu firmach.
  • Zmiana domeny – nowa domena jest jednoznaczna z budowaniem widoczności od nowa.

Jak widać, istnieje wiele powodów, które przemawiają za zmianą strony WWW. Każda firma jest inna i inaczej działa, a na przestrzeni lat dochodzi w niej do wielu modyfikacji. To wiąże się także ze zmianami strony internetowej.

Jakie czynności trzeba wykonać?

Jeśli pragniemy zmieniać stronę WWW, musimy pamiętać o ważnych czynnościach, które się z tym wiążą. Nie powinniśmy zmieniać struktury linków, a jeśli jesteśmy do tego zmuszeni, ważne jest wykonanie odpowiedniego przekierowania. Kolejna kwestia to to, aby nie zapominać o przeniesieniu wszystkich treści, z zachowaniem odpowiedniego układu oraz obecnej struktury nagłówków. Musimy mieć także na uwadze przeniesienie wszystkich ustawień meta.

Podjęcie kilku kroków pomoże nam łatwiej przejść przez cały proces zmiany strony internetowej. Pierwszy etap polega na ocenie obecnej sytuacji. Przydatne są działania, takie jak audyt SEO. Jest to niezbędne, zanim zaczniemy projektować nową stronę WWW. Kolejny krok dotyczy planowania na poziomie strukturalnym. Struktura strony to głównie podstrony i zależności między nimi. Jeżeli podczas zmian nie uwzględnimy ważnych podstron z punktu widzenia SEO, ruch na stronie zmaleje. Co jeszcze jest ważne? Trzeba pamiętać o planowaniu zmian adresów URL. Najlepiej byłoby ich nie zmieniać, ale raczej rzadko jest to możliwe. Plusem tego działania jest to, że możemy zaplanować nowe adresy, zgodnie z zasadami SEO.

O czym jeszcze pamiętać?

Zmiany strony WWW to także wykonanie mapy przekierowań. Jest to niezbędne, gdy zmieniamy adres URL. Musimy wskazać Google nowe podstrony i przekierowania typu 301. Dzięki temu nie stracimy ruchu na stronie. Linki do naszej strony www mogą pojawiać się w mediach społecznościowych, czy na forach. Po zmianach, klienci od razu zostaną przeniesieni we właściwe miejsce.

Niezwykle ważne jest zbudowanie nowej strony. Przechodzimy do tego dopiero po wdrożeniu poprzednich działań. Budowa odnosi się do wyglądu graficznego i kodowania. Pamiętajmy o trzymaniu się strategii i przeniesieniu wszelkich podstron wraz z treściami. Możemy na samym końcu skorzystać z weryfikacji powdrożeniowej. Sprawdzenie strony może być częścią audytu powdrożeniowego lub jest wykonywane samodzielnie.

SPIS TREŚCI